23948sdkhjf

Han ska leda Speed Group

Logistik- och bemanningsbolaget Speed Group har utsett en ny vd.

Hans Sahlin blir ny vd för Speed Group, det meddelar bolaget i ett pressmeddelande. Därmed efterträder han Jesper Andersson, en av bolagets grundare, som varit vd sedan 2022.

– Jag är hedrad över förtroendet att leda Speed in i framtiden. Bolaget har en stark position på marknaden och en unik affärsmodell som jag ser fram emot att fortsätta utveckla tillsammans med våra medarbetare och kunder, säger Hans Sahlin, tillträdande vd för Speed Group, i en kommentar.

Jesper Andersson kommer att fortsätta inom bolaget som konsult.

Speed Group ägs till 70 procent av Ratos efter att bolaget klev in som huvudägare 2015. Företagets huvudkontor ligger i Borås med logistikcenter i Göteborg, Stenungsund, Stockholm samt Borås. Omsättningen ligger på omkring 1 miljard kronor.

Artikeln är en del av vårt tema om Jobb & Karriär.

Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.125