23948sdkhjf

Trafikanalys generaldirektör får fortsatt förtroende

Mattias Viklund har varit generaldirektör för Trafikanalys i sex år. Nu har han fått förnyat förtroende att leda myndigheten.

Regeringen har beslutat att Mattias Viklund får fortsatt förtroende som generaldirektör för Trafikanalys. Den nya perioden sträcker sig över tre år, vilket innebär att han kommer att ha lett myndigheten i nio år när förordnandet ta slut 2028.

– Jag ser fram emot att tillsammans med Trafikanalys kompetenta och engagerade medarbetare bidra till att myndigheten fortsätter att spela en avgörande roll de kommande åren, säger Mattias Viklund, i en kommentar.

Innan Mattias Viklund blev generaldirektör för Trafikanalys var han avdelningschef och ställföreträdande generaldirektör på VTI.

Artikeln är en del av vårt tema om Jobb & Karriär.

Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.125